Skip to main content

Farklı fikirlere açık ve tasarımı tasarımcıya bırakan müşteriler ile çok keyifli projeler ortaya çıkıyor. Tahsin Demir Diş Kliniği de bu projelerimizden biri.

Dr. Dt. Esra Demir ve Dr. Dt. Tahsin Demir ’in Endülüs Park’ta çocuklar ve yetişkinler için hizmet veren iki katlı diş kliniği projesinin konsept projesini ve uygulamasını tamamladık. Proje hem çocuklara heyecan katacak hem de yetişkinlerin çocuk ruhunu hareketlendirecek şekilde tasarlandı.

Mekana girdiğinizde galoş giyme boşluk alanından hemen sonra bekleme alanı ve sekreterya bulunuyor. Bu alanda bastığınız cam zemin ve altında hareket eden tren hattı ‘bekleme’yi oyuna dönüştürüyor. Yine bekleme alanında duvarlarda Tahsin Bey’in özel süper kahramanlardan ve özel model tipleme koleksiyonu için tasarlanan niş alanları yer alıyor. Duvarlarda fark edeceğiniz sarı çizgi hatları, bu nişlerin boşluklarına referans vermekle beraber, tüm kliniği üst katla beraber çizgisel enerji oluşturarak çevreliyor. Duvarları takip ettiğinizde duvarı yararak ilerleyen çizgiler sizi üst kata taşıyor, üst katta bu çizgiler küre aydınlatmalara dönüşerek sonlanıyor ve sanki attığınız bir topun gidiş hattını izlermişsiniz gibi bir enerji alanı oluşturuyor. Kullanılan sarı-beyaz renkleri neşeli ve enerjik hatlar oluşturuyor. Merdiven korkuluğu özellikle zemin kat ile üst kat arasında bir bağ görevi görerek çizgisel ilişkiyi tamamlıyor. Üst kat alt kat arası devam eden enerji akışının devamlılık hissi için duvar yüzeyleri de dairesel hatlarda kullanıldı. Üst kat holünde bu algıyı yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Üst katta personel odası, mutfak ve tuvalet kapıları gizli ve standart kapı boyutlarından yüksek kullanılarak duvar yüzeylerine gizlendi. Mekanın tuvaleti ise eşi benzeri olmayan bir tuvalet. Çocukların ve yetişkinlerin ayrı elektrik anahtarının olduğu tuvalette çocuk ya da yetişkin olmanıza göre farklı algı yaşıyorsunuz. Çocuklara özel tasarlanan tuvalette, çocuk elektrik anahtarına bastığınızda tuvalet duvar köşelerinden yükselen, tezgah altından çıkan renkli aydınlatmalar ortamı değiştirmekte, çocukların merak duygusuna hitap etmekte.

Projede Ekibi :

Zemin PVC işleri: Aryapı

Parke İşleri: Aksun Parke

Ahşap İşleri: Gökşen Mobilya

Metal İşleri: Muse Metal

Aydınlatma: Elektrona

Mekanik: Memik Mekanik

Elektrik: Eris Elektrik

Duvar ve Tavan İşleri: Mel İç Dekorasyon

Hareketli Mobilyalar: Bürosit

Cam Bölme Sistemleri: Grup Bölme

Cam İşleri: Camtek

Tezgah İşleri: Modern Yapı