Skip to main content

Grup Medika yıllardır Bursa’da faaliyet gösteren, köklü ve güvenilir bir firma. Bu yüzden firmanın yeni polikliniğinin iç mimari tasarımını yaparken firmanın kimliğini koruyan, tasarım kurgusu ile firmanın yarattığı kaliteye değer katan yalın, konforlu ve farklı tasarım anlayışı benimsendi.

Hiyeldaim olarak projede iç mimari projesinde ve uygulama alanında yer alındı. Bir sağlık mekanında en önemli durumlardan biri mekanın her türlü duruma karşı hazırlıklı olmasıdır. Uygulama sürecinde mekanın altyapısında sistemin uzun süre zarar görmeden çalışmasının sağlanması ve sistemde problem oluştuğunda mekan kullanımının zarar görmeden fonksiyonuna devam edebilmesine önem verildi.

Grup Medika’ya girdiğinizde sizi giriş koridoru ve banko karşılıyor. Banko, bekleme alanı ve giriş aynı mekanda yer alsa da bir sağlık polikliniğinin dağılım yerini oluşturan giriş bekleme alanları ve hastanın sirkülasyon alanları özelleştirilerek, birbirinden ayrılıyor.

Giriş alanında mekanın giriş yolu ve bekleme alanı tavan ve zeminde kullanılan malzemeler ile farklılaştırıldı. Bekleme alanında uzun süreli oturuma uygun mobilyalar kullanıldı. Ziyaretçilerin konforu düşünülerek bekleme alanı şarj üniteleri ve okuma alanları oluşturuldu ve çocuk hastalar için oyun alanı tanımlandı.

Mekanın genelinde kullanıcı sirkülasyon akışı zemin çizgileri ile yönlendirildi. Zemin çizgilerinde kullanılan renk farklılıkları kullanıcıyı gitmek istediği yere yönlendiren iz olarak kullanıldı.

Muayene odalarında şeffaflığı ve ferahlığı sağlayabilmek için kullanılan cam bölmelerde oda numaralarının ifade edilebilmesi ve aynı zamanda mahremiyetin de sağlanması için oda numaralandırma sistemi büyük ebatta rakamların cam üzeri kumlanması ile yapıldı. Muayene odalarında acil çağrı butonları, tutunma barları gibi detaylar ile konforu arttırıldı. Ahşap kapılarda kullanılan farklı kasa rengi ile hastaların kullanımına açık olan alanlar tanımlandı. Odyoloji odasında doğru akustiği elde edebilmek için özel kumaşlar kullanıldı. Göz Kliniğinde black-out perdeler kullanılarak muayene için uygun olan %95’in üzerinde karanlık ortam sağlandı.

Kullanılan malzemelerin dengesi ile mekanın genel steril havası ve konforu sağlandı, keyifli ve canlı bir poliklinik oluşturuldu.

 

Proje Ekibi

İç Mimari Tasarım ve Uygulama: Hiyeldaim İç Mimarlık & Tasarım

Mekanik Projesi Uygulama: Berk Mekanik

Elektrik Projesi Uygulama: İlim Mühendislik

Mobilya: NURUS

Mobilya Uygulama: Gökşen Mobilya

Aydınlatma Uygulama: Elektrona

Zemin PVC ve Tavan Uygulama: Alkent

Duvar, Alçıpan ve Boya Uygulama: Mel Dekorasyon

Metal İşleri: MUSE Metal Teknolojileri

Perde ve Kumaş İşleri: Nezih Bağcı

Kapı İşleri: Etoile – Üçcan Yapı